به دنیا که آمدم سال 1349 بود، در بیمارستان پارس شهر تهران. خواهری دارم که سه سال قبل از من به دنیا آمده بود و برادری که هشت سال بعد متولد شد. شهری که در آن دوران کودکی ام را سپری کردم لاهیجان نام دارد که در پای کوهی به نام شیطان کوه گسترش پیدا کرده است. اسم بی ربطی برای کوهی سر سبز که تمام طول و عرض اش را در یک نیم روز طی می کردی و در نهایت با یک خارپشت بی آزار روبرو می شدی… از آن سال ها خیلی گذشته است و من هیچوقت نفهمیدم شیطان کوه چرا شیطان کوه شد. فقط از آن کوه کوچک، اسمی ماند و بوی بارانش و خارپشت هایی که منقرض شدند.
مادرم کودکی ام را شکل داد و پدرم نوجوانیم را. پدر پزشک بود و امیدوار که حرفه اش را دنبال کنم. شاگرد درس خوانی نبودم. بیشتر وقتم را نقاشی می کردم و به جای کتاب های درسی شیفته کتاب های مصوری بودم که خواهرم از مدرسه جایره می گرفت. پسرک چشم آبی و می تراود مهتاب با تصاویر فرشید مثقالی، بابا برفی آلن بایاش ،گرد آفرید علی اکبر صادقی و بستور نیکزاد نجومی …
سال 1357 زمان پیروزی انقلاب و شکل گیری تدریجی شرایط جدید سیاسی و فرهنگی جامعه بود. در مدارس در زنگ هنر یا باید گل لاله می کشیدی یا تمرین خوشنویسی می کردی. خانواده ای بدون گرایشات سیاسی با برچسب بورژوای بی درد می توانست مورد اذیت و آزار زیاد قرار بگیرد. اما تقریبا تمامی کسانی که می توانستند در این امر دخیل باشند مجبور بودند برای سرماخوردگیشان هم به مطب پدرم مراجعه کنند.
بعدها رمان های ژول ورن و مارک تواین جای کتاب های مصور خواهرم را گرفتند. بعد داستایوسکی، رومن رولان و دولت آبادی را شناختم. بعد از ادبیات، سینما را کشف کردم. بیشتر از فیلم دیدن نقد فیلم می خواندم. بعد موسیقی، بعد…
اما همچنان آبرنگ روسی 12 رنگم که دو بار از طبقه دوم خانه بر روی کف حیاط پرتاب شده بود مهمترین خاطرات نوجوانی ام را شکل می داد و هیچ پدیده ای نمی توانست جای آن را بگیرد.
در کنکور سال 1368 رشته هنر را انتخاب کردم. قرار نبود آرزوهای پدرم را بر آورده کنم. نتیجه آن شد که تا مدت ها از رشته تحصیلی ام در دانشکده هنر به عنوان یک فاجعه خانوادگی یاد کند. فاجعه ای که بهترین دوران زندگی ام را شکل داد. بهترین دوستانم ، عزیز ترین استادانم و خوش ترین تجربه های زندگی ام را آنجا یافتم. اولین نمایشگاه گروهی ام را با دو دوست نقاشم با تم طنز اجتماعی در گالری دانشکده بر گذار کردیم. یک کار فروختم. اولین درآمدم از راه هنر. به واسطه آن چند سالی با مجله کیهان کاریکاتور همکاری داشتم.
طبیعی بود کسی مثل من که با کتاب های فرشید مثقالی ، نورالدین زرین کلک و آلن بایاش بزرگ شده ، عاشق کار برای حوزه کودک و نوجوان باشد. پروژه نهایی ام با موضوع چگونگی ارزش گذاری کتاب های تصویری کودکان بود . زیر نظر استاد عزیزم ابراهیم حقیقی و استاد مشاورم بانوی نازنین توران میرهادی. سال 1372 در 25 سالگی مدرک کارشناسی خود را در رشته ارتباط تصویری از دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد گرفتم. پس از آن با نمونه کارهایم به سراغ ناشرانی که در این زمینه فعالیت می کردند رفتم. سال 1373 اولین قرارداد تصویر سازی را با انتشارات زلال بستم. مسیر زندگی حرفه ای من اینگونه بود که با کتاب های من کجا لالا کنم و پروانه در باران آغاز شد.
سال 1374 در مقطع کاشناسی ارشد رشته ارتباط تصویری پذیرفته شدم. هم زمان با آن تصویرگری برای جلد و صفحات داخلی مجله جامعه سالم که در زمینه های فرهنگی، اقتصادی اجتمایی مقاله منتشر می کرد را شروع کردم. ، کار کردن در حیطه ای متفاوت برایم جذاب و وسوسه انگیز بود.
سردیبر مجله به دنبال یک تصویرگر بود. زمانی بود که نیاز داشتم کارهایم فریاد بکشند، متفاوت باشند و دیده شوند. گوران سواد کوهی رسانه ای در اختیارم قرار داد تا با آزادی عمل و به دور از دغدغه های رایج ایده هایم را به تصویر بکشم. جلد مجله با موضوع رابطه با آمریکا. آری یا نه؟ سال بعد در پنجمین نمایشگاه دوسالانه آثار طراحان گرافیک ایران برنده جایزه ویژه و لوح تقدیر شد. همکاری من با مجله تا لغو امتیاز آن در دادگاه مطبوعات ادامه داشت!
برای کسی که شیفته تصویر است آشنایی با افرادی که دنیا را با تصاویرشان تغییر می دهند همچون پیدا کردن دوست و همراهی نزدیک اتفاق بسیار لذت بخشی است. تصویرگرانی از سراسر دنیا که کارهایشان را دوست داشتم و مرا وادار به تعمق و تفکر می کرد. نفیسه ریاحی، دوشان کالای، اردشیر محصص، استفان زاوارل، نسرین خسروی و … بسیار کسانی دیگر بودند که در دوره تحصیلم با کارهایشان آشنا شدم. شاگردی کردم و با دیدن آثارشان آموختم. کسانی که با نبوغ و خلاقیتشان مرا در مسیر پیش رویم یاری و همراهی کردند.
در سال 1375 عاشق شدم. پایان نامه کارشناسی ارشدم را زیر نظر استاد عزیزم بهرام کلهرنیا به پایان رساندم. ازدواج کردم، به خدمت سربازی رفتم…. و سال 1377 پسرم به دنیا آمد. اما پرکارترین دوران زندگی ام بعد از آن بود! فکر نمی کنم در هیچ جای دنیا تصویرگری شغل پر درآمدی باشد. اهمیتی هم برایم نداشت. من همیشه عاشق کارم بودم، اینکه چقدر پول از این کار عایدم شود، هیچوقت برایم مهم نبود، اما برای همراه شدن با جهان بزگسالان که مخارج زندگی و قبض برق و گاز وآب و بیمه و مالیات از ضروریات آن است در کنار سفارش تصویرگری کتاب برای کودکان ، طراحی جلد برای کتاب و مجلات ، تصویرسازی صفحات داخلی ماهنامه ها، پوستر ، صفحه آرایی ، طراحی نشانه ، سربرگ و کارت ویزیت را هم قبول می کردم.
در آن دوره بعضی روزها بیشتر از 14 ساعت روز بی وقفه کار می کردم. آتلیه ام در خانه بود. پسرم که سه ساله بود در نبود من، وارد اتاق کارم شد و سه تصویر از مجموعه تصاویر کتاب بیست افسانه ایرانی را از روی میز کارم برداشت و با مداد شمعی هایش مزین به خط خطی های رنگی کرد. سه تصویری که بیشتر از همه به دلم نشسته بود. شاید کارش مهر تاییدی بود بر اشتراک سلیقه مان که به روش اشتباهی بیان شده بود. در هر صورت از کلیت کار رازی نبودم اما به پایان مهلت قراردادم با ناشر زمان زیادی باقی نمانده بود.. با ناشرم تماس گرفتم و مهلت تحویل کار را تمدید کردم. باقی تصاویر کتاب را پاره کردم و آن را به شیوه ای متفاوت اجرا کردم. پس از نشر کتاب و بازتاب مثبت آن تصمیم گرفتم از آن پس در باره پاره کردن اثری که از آن راضی نیستم بیشتر از چند دقیقه وقت را هدر ندهم.
تدریس را از سال 1378 در هنرستان تجسمی پسران تهران شروع کردم. هنرستانی که نام سهرا ب سپهری و بسیاری دیگر از هنرمندان شهیر ایرانی را یدک می کشید. پس از آن در مجتمع فنی تهران، دانشکده هنر سوره و سپس دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد مشغول به تدریس شدم. پدرم تا هنگامی که زنده بود حرفه ام را به جای تصویرگر یا طراح گرافیک با عنوان استاد دانشگاه معرفی می کرد و حاضر به اضافه کردن توضیح بیشتری نبود.
عاشقانه تدریس را دوست دارم. هنوز در کارگاهم به هنرجویان مشتاقی که جستجوگر، مصمم و با انگیزه اند آموزش می دهم. به هنر جویانی که این خصوصیات را ندارند هم درس می دهم! تصویرگری مانند هر حرفه دیگری نیازمند یادگیریِ قواعد، مهارت، دانش و آداب آن است. راه میان بری وجود ندارد. پس از آن سعی بر این است هنرجویان خود را باور کنند و ویژگی های فردی خود را در آثارشان بروز دهند.
چند داستان هم برای کودکان نوشتم. به جز یکی از آن ها که مورد لطف ناشری قرار گرفت و با تصویرسازی هایی که خودم برایش کشیده بودم به چاپ رسید باقی آن ها به فراموشی سپرده شد. عنوان داستان آرزوهای کوچک و ستاره های دنباله دار بود. کلاغ کوچکی که لکنت زبان داشت و در جمع کلاغ های دیگر نادیده گرفته می شد…
شاید استعدادی برای بیان احساساتم در قالب کلمات ندارم. زبان هیچگاه در دسترس من نبوده و برای بازگو کردن اندیشه هایم با کلمات، به در بسته می خورم. خلق تصویر وسیله ای است تا رویاها، عقاید، اندیشه و احساساتم و هر آنچه که مرا انباشته است را شکل دهم و به مخاطبم عرضه کنم. برای این کار سعی می کنم انبوه تصوراتی که به منطق زندگی و تجربه های شخصی ام وابسته اند را همراه با نشانه هایی که مخاطبم در هر نقطه از جهان بتواند آن را درک کند، پیوندی به وجود آورم تا در عین جذابیت قابل پذیرش و مفهوم نیز باشد. اینگونه به اشتراک گذاشتن رویاها و خلجان های درونی آنطور که به نظر می آید، ساده نیست. گاهی ساعت ها به کاغذ پیش رویم نگاه می کنم و حتی نمی توانم آن را خط خطی کنم اما با هر تصویری که آن را به نتیجه می رسانم به آن لحظه چنگ می اندازم و شگفت زده از دنیایی که آن را کشف کرده ام، لبخند می زنم. کتاب دیوانه و چاه در چنین فضایی شکل گرفت. داستانی طناز و غریب که تصاویرم سعی در همراهی قهرمان داستان کردند. در سال 1383 داستان و تصاویر کتاب دیپلم افتخار دفتربین المللی کتاب برای نسل جوانIBBY را از آن خود کرد.
داستان هایی خیال انگیز و فضایی فراواقعگرایانه، روایت هایی از اسطوره های سرزمینم که در وادی پر رمز و رازشان چشم اندازی از حقیقت زیبای زندگی هستند برایم خیال آفرین و جذاب برای به تصویر کشیدن است. «آرش» ، «ماه پیشانی قصه ی ما» و «رستم و اسفندیار» محصول باز تاب این گونه داستان ها بود و واکنش مثبت مخاطبان و منتقدان را در پی داشت.
حوزه انتخابم را هیچگاه محدود نمی کنم. سبک های متفاوت ادبی باعث می شود به عنوان تصویرگر عرضه های متفاوتی را تجربه کنم و خودم را در آن پیدا کنم..« سلطان و آهو » و «دوستی گم نمی شود، دشمنی هم» بازنویسی روایت های کهنی بودند که با طنزی ظریف واقعیت پیرامون خود را به چالش می کشند و سعی در متنبه کردن مخاطب خود ندارند. تلاش من بر این بود که شیوه روایی تصاویر به گونه ای باشد که مخاطب احساس کند همه چیز امکان پذیر است.
وقتی تصمیم به تصویرسازی متن یک نویسنده می گیرم، ایده های گوناگونی به ذهنم خطور می کند. متن هر چه موجزتر و تصویری باشد، کارم برای شروع و تصمیم گیری نهایی سخت تر است. این نگرانی همیشه در من وجود دارد که آیا می توانم این کار را به بهترین نحو انجام دهم؟ خوانش متن و تقسیم بندی آن به بخش هایی با تصاویر کلیدی و ایده های خاص با توجه به نیاز مخاطب مرحله بعدی است. پس از آن طراحی و ترکیب بندی کار شکل می گیرد. شخصیت پردازی و رسیدن به فرم و شکل نهایی قهرمانان داستان جذاب ترین و هیجان انگیزترین قسمت کار برای من است. سعی می کنم به گونه ای کار کنم تا خودم را نیز متعجب کنم. چالشی که با ده ها اتود شکل می گیرد. و در نهایت اجرای مدادی آن را در ابعاد اصلی کامل می کنم و پس از تایید مدیر هنری انتشارات به اجرای آن می پردازم. تکنیک و شیوه ی اجرایی را با توجه به نوع طراحی ام انتخاب می کنم. تجربه ی شیوه های متنوع طراحی این امکان را به من می دهد تا بتوانم خود را با سبک های متفاوت داستان هماهنگ کنم. یک شیوه ثابت باعث می شود از تجربه و کشف دنیاهای جدید دور شوم و توانایی انتقال پیام تصویری داستان های متفاوت را نداشته باشم.
بخش پایانی پروسه آفرینش، آن زمان است که کار را از تخته شاسی جدا کرده و زمانی را به خود و تصویرم اجازه می دهم که فارغ از یکدیگر به زندگی خود ادامه دهیم. این زمان قابل اندازه گیری نیست و در شرایطی انتزاعی سپری می شود. دوباره به دیدار تصویر می روم. آن موقع تصمیم می گیرم که آن را ارائه دهم یا آن را به کل از هست نابودش کنم. همیشه باید از تصویرگران خوبی که کارهای بدشان را منتشر نکرده اند تشکر کرد. نقل به مضمون از گابریل گاسیا مارکز است که در مورد نویسندگان گفته بود.
موفقیت یک اثر تجسمی آن است که تماشای چند باره آن باز غافلگیرتان کند و شما را متعجب نماید. گاهی فکر می کنم به یک آرمان گرای وسواسی تبدیل شده ام. اما همیشه به خود یادآوری میکنم تخیل گرایی آرمان گرایانه بریده از واقعیت همان قدر محکوم به شکست است که واقع گرایی تهی از آرمان خواهی. بیش از 500 روی جلد برای کتاب و روی جلد مجلات طراحی کردم که بیشتر آن برای مخاطبان نوجوان و یا در رابطه با آنان است. در کنار تصویرگری نقاش هم می کنم. نقاشی هایم حریم خصوصی من هستند. جایی که مخاطبم خودم هستم. گفتگویی درونی. بدون سفارش و بدون مخاظب و طبعا آزادی عمل بسیار. اما مخاطبان کودک و نوجوانم را به اندازه آزادی عملم دوست دارم و حاضر نیستم هیچکدام را بخاطر آن یک کنار بگذارم.
در آخر باید بگویم همه ما می خواهیم که به یاد آورده شویم. میراثی که از جسم و خاطره ما ماندگارتر باشد. میراثی که با آن دنیا جای قشنگتری برای زندگی کردن باشد. و زندگی مهم تر از همه چیز است. بخاطر پسرم و بخاطر تمام بچه های دنیا.


 

کارشناس ارشد رشته ارتباط تصویری

تصویرگر، نقاش و طراح گرافیک

عضو هیأت داوری بخش تصویرگری جشنواره نقاشی و کاریکاتور کودک و نوجوان- 1385

عضو هیأت داوری بخش تصویرگری جشنواره هنر و امنیت – 1386

عضو هیأت انتخاب آثار کتاب سال تصویرگران – 1388

دبیر وعضو هیأت داوری بخش تصویرسازی جشنواره هنرهای تجسمی آزادگان – 1389

عضو هیأت داوری بخش تصویرگری چهارمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر- 1390

عضو هیأت انتخاب آثار جشنواره نوروزی شهرداری تهران – 1391

عضو هیأت داوری بخش تصویرگری جشنواره بین‌المللی بسم الله 1392

عضو هیأت انتخاب آثار ششمین دوسالانه تصویرگری تهران- 1392

عضو هیأت انتخاب و داوری بخش تصویرگری ششمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر- 1392

عضو هیأت انتخاب و داوری جشنواره گرافیک شهری تهران – دیدار نو1392

عضو هیأت داوری بخش تصویرگری  کمیته جوایز شورای کتاب کودک – 1393 

عضو هیأت انتخاب و داوری جشنواره گرافیک شهری تهران – دیدار نو1393

عضو هیأت داوری انتخاب ناشر نمونه سال کشور – 1394

عضو هیأت داوری مسابقه تصویرگری کتاب‌های قرآنی – 1394

عضو هیأت داوری بخش تصویرگری  کمیته جوایز شورای کتاب کودک- 1394 

عضو هیأت داوری بخش تصویرگری نهمین سوگواره هنر عاشورایی-1394

عضو هیأت داوری بخش طراحی گرافیک بهارستان (سالانه هنرهای شهری تهران) 1394

عضو هیأت انتخاب آثار بخش تصویرگری نخستین جشنواره هنرهای تجسمی نفس – 1395

عضو هیأت داوری بخش تصویرگری سومین سوگواره هنرهای تجسمی سرخ و سیاه به رنگ عشق – 1395

عضو هیأت داوری چهارمین دوره جایزه هنر و ادبیات محتشم – 1395

عضو هیأت داوری بخش تصویرگری  کمیته جوایز شورای کتاب کودک – 1395

عضو هیأت داوری نخستین جشنواره تصویرسازی بانکداری الکترونیک – 1395

عضو هیأت داوری بخش پوستر و تندیس نهمین جشنواره کتاب برتر کودک و نوجوان – 1396

عضو هیأت داوری انتخاب ناشر نمونه سال کشور – 1397

عضو هیأت داوری بخش تصویرگری پنجمین جشنواره هنر مقاومت – 1397

دبیر بخش تصویرسازی یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر- 1397

عضو هیأت داوری سومین دوسالانه هنر طراحی کتاب نشان شیرازه – 1397

عضو شورای سیاستگذاری مسابقه ملی تصویرگری محیط زیست اهواز-– 1398

عضو هیأت داوری انتخاب ناشر نمونه سال کشور – 1398

عضو هیأت داوری کارگاه ملی طراحی گرافیک و تصویرسازی نوروز(سالانه هنرهای شهری تهران)1398

عضو هیأت داوری بخش تصویرگری بیست و هفتمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران– 1399


 

جوایز و افتخارات

1375

برندۀ جایزه و دیپلم افتخار طراحی جلد کتاب از پنجمین جشنواره کتاب کودک و نوجوان کانون پرورش فکری

برندۀ جایزه و دیپلم افتخار تصویرگری کتاب از جشنواره کتاب کودک و نوجوان کانون پرورش فکری

برندۀ جایزه ویژه و لوح افتخار از پنجین نمایشگاه دوسالانه آثار طراحان گرافیک

1378 

برندۀ جایزه و قلم بلورین تصویرگری از ششمین جشنواره مطبوعات کشور

1379

برندۀ جایزۀ نخست و دیپلم افتخار تصویرگری از ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم

1380

برندۀ جایزۀ نخست و لوح افتخار از جشنوارۀ مطبوعات کودک و نوجوان کانون پرورش فکری

1381

دریافت دیپلم افتخار تصویرگری از مسابقۀ تصویرگران آسیایی – ژاپن (BAIJ)

برندۀ جایزه و قلم بلورین تصویرگری از نهمین جشنواره مطبوعات کشور

برندۀ جایزه و دیپلم افتخار از انجمن نویسندگان کتاب کودک و نوجوان کانون پرورش فکری

برندۀ جایزه و لوح تقدیر تصویرگری از دهمین جشنوارۀ کتاب کودک و نوجوان کانون پرورش فکری

1382

دریافت لوح تشویق از نخستین نمایشگاه و مسابقه طراحی جلد کتاب

دریافت دیپلم افتخار تصویرگری از شورای کتاب کودک

دریافت لوح سپاس از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت نمایشگاه دوسالانه آثار طراحان گرافیک

1383

دریافت دیپلم افتخار تصویرگری از مسابقه بین المللی کتاب های نوجوانان (IBBY)

1384

برندۀ جایزه نخست و قلم بلورین تصویرگری از دوازدهمین جشنواره مطبوعات کشور

1385

دریافت دیپلم افتخارتصویرگری از انجمن ناشران کتاب کودک برای سه عنوان کتاب در اولین جشنواره کتاب برتر

برندۀ جایزه نخست و لوح تقدیر طراحی جلد از دهمین جشنوارۀ کتاب سال دفاع مقدس

برندۀ جایزۀ نخست و تندیس طراحی جلد از سیزدهمین جشنواره مطبوعات کشور

برندۀ جایزه و لوح سپاس طراحی جلد از اولین جشنوارۀ پایداری

برندۀ جایزه و تندیس طراحی پوستر از نخستین جشنوارۀ ملی هنرهای تجسمی مقاومت

1386

دریافت لوح تشویق از دومین دوسالانه بین المللی پوستر جهان اسلام

برندۀ جایزه برگزیدۀ سوم طراحی جلد از چهاردهمین جشنوارۀ مطبوعات کشور

برندۀ جایزه نخست و تندیس از سومین جشنواره تصویرسازی کتاب های درسی وزارت آموزش و پرورش

1387

برندۀ جایزه و دیپلم افتخار تصویرگری از چهاردهمین جشنواره کتاب کودک و نوجوان کانون پرورش فکری

1388

برندۀ جایزه نخست و تندیس از دوازدهمین جشنواره کتاب سلام

دریافت دیپلم افتخار تصویرگری کتاب برگزیده سال 1387 از شورای کتاب کودک

برگزیده نمایشگاه ماهی، پیانو و باد (کتابخانه تصویری) مونیخ – آلمان

1390

برنده جایزه و تندیس طراحی جلد از پانزدهمین جشنواره کتاب سال دفاع مقدس

دریافت دیپلم افتخارتصویرگری کتاب برگزیده سال 1389 از شورای کتاب کودک

1392

برگزیده نمایشگاه تصویرسازی بلونیا – ایتالیا

برندۀ جایزه نخست طراحی جلد از نخستین دو سالانه جشنواره ادبی کام یوسف

برگزیدۀ مسابقه طراحی جشنواره رومی – نروژ

دریافت دیپلم افتخارتصویرگری کتاب برگزیده سال 1391 از شورای کتاب کودک

1393

دریافت دیپلم افتخار و پلاک از جشنواره بین المللی تصویرسازی کتاب کودک شارجه 2014

دریافت دیپلم افتخارتصویرگری کتاب برگزیده سال 1392 از شورای کتاب کودک

برندۀ جایز، دیپلم افتخار و لوح زرین از هفدهمین جشنواره کتاب کودک و نوجوان کانون پرورش فکری

1394

نامزد جایزه جهانی یادبود آسترید لیندگرن(آلما)2016

دریافت دیپلم افتخارتصویرگری از نخستین سالانه هنر طراحی کتاب ایران

برندۀ جایزه نخست، پلاک و دیپلم افتخار تصویرگری جایزه آذریزدی

نامزد بخش تصویرگری جایزه جهانی هانس کریستین اندرسن (جزو پنج فینالیست نهایی)۲۰۱۶

1395

نامزد جایزه جهانی یادبود آسترید لیندگرن(آلما)2017

برندۀ جایز و دیپلم افتخار طراحی جلد از هجدهمین جشنواره کتاب کودک و نوجوان کانون پرورش فکری

1396

دریافت دیپلم افتخارهنرمند برترادبیات کودک در زمینه ی تصویرگری از جشنواره کتاب های بازنگاری

نامزد سی و پنجمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در گروه کودک و نوجوان

 

نمایشگاه های داخلی

نمایشگاه بین‌المللی تصویرگری کتاب کودک 1373 –  موزه هنرهای معاصر، تهران

نمایشگاه گروهی دوسالانه آثار طراحان گرافیک 1375 –  موزه هنرهای معاصر، تهران

نمایشگاه بین‌المللی پوستر جهان اسلام – گالری صبا، تهران

نمایشگاه بین‌المللی تصویرگری کتاب کودک 1378 – موزه هنرهای معاصر، تهران

نمایشگاه گروهی در ششمین همایش بین المللی قرآن کریم – گالری حجاب ، تهران

نمایشگاه گروهی آثارتصویری متون مذهبی 1381 – گالری حجاب ، تهران

نمایشگاه گروهی اعضای انجمن تصویرگران 1382 – خانه هنرمندان ، تهران

نمایشگاه گروهی اعضای انجمن تصویرگران 1383 – خانه هنرمندان ، تهران

نمایشگاه دوسالانه پوستر جهان اسلام 1384 – گالری صبا ، تهران

نمایشگاه گروهی جشنواره ملی هنرهای تجسمی 1384 – موزه هنرهای معاصر ، تهران

نمایشگاه گروهی اعضای انجمن تصویرگران 1384 – خانه هنرمندان ، تهران

نمایشگاه جایزه جهانی ادیان توحیدی – مسابقه بین المللی پوستر 1385 – موزه امام علی (ع) ، تهران

نمایشگاه گروهی دوسالانه نقاشی جهان اسلام 1385 – گالری صبا ، تهران

نمایشگاه گروهی تصویرسازی لغتنامه 1385 – خانه هنرمندان ، تهران

نمایشگاه انفرادی نقاشی (رویای بیداری) 1385 – گالری زنگار، تهران

نمایشگاه گروهی تصویرگری سیمرغ 1385 – خانه هنرمندان ، تهران

نمایشگاه گروهی شاهکارهای ادبی ایران 1386 – فرهنگسرای نیاوران ، تهران

نمایشگاه پوسترهای عاشورایی 1386 – خانه هنرمندان ، تهران

نمایشگاه گروهی پوستر کودک 1386 – دانشگاه هنرهای زیبا ، تهران

نمایشگاه گروهی چاپ های دستی 1386 – خانه هنرمندان ، تهران

نمایشگاه گروهی اعضای انجمن تصویرگران 1387 – خانه هنرمندان ، تهران

نمایشگاه گروهی تصویرسازی فجرآفرینان 1387 – گالری صبا ، تهران

نمایشگاه گروهی تصویرسازی نسل رنگین 1388 – گالری لاله ، تهران

نمایشگاه گروهی پوستر جشنواره هنرهای تجسمی آزادگان 1389 – گالری صبا ، تهران

نمایشگاه گروهی هفته تصویرگری 1390 – خانه هنرمندان ، تهران

نمایشگاه گروهی تصویرسازی شعر معاصر صدو چهار پنجره – 1392

نمایشگاه دوسالانه تصویرگری تهران – 1392

سومین نمایشگاه فروش آثار چند نسل هنرمندان معاصر ایران- گالری لاله ، تهران -1392

نمایشگاه گروهی تصویرگری و صورتک  پنجاه + یک  1392 – خانه هنرمندان

نمایشگاه گروهی نقاشی باغ مخفی – خانه هنرمندان ، تهران -1393

نمایشگاه گروهی نقاشی سومین سالانه مهمانی هنر – خانه هنرمندان ، تهران -1393 

نمایشگاه گروهی نقاشی گل و بلبل – گالری لاله ، تهران -1393

چهارمین نمایشگاه فروش آثار چند نسل هنرمندان معاصر ایران- گالری لاله ، تهران -1393

نمایشگاه انفرادی تصویرسازی- گالری مریم، تهران -1394

نمایشگاه آثاربرگزیده پوستر زمین سبز – موزه هنرهای معاصر ، تهران -1394

نمایشگاه انفرادی نقاشی (چشم هایم: تجربه های غلیظ تاریکی) گالری طراحان آزاد، تهران -1394

نمایشگاه گروهی نقاشی مهر تابان – گالری آس، تهران -1394

نمایشگاه گروهی نقاشی میوه ها – گالری لاله ، تهران -1394

نمایشگاه گروهی فروش سالانه انجمن هنرمندان نقاش ایران – خانه هنرمندان ، تهران -1394

نمایشگاه گروهی تصویرگری هزار و یک شب  1394 – فرهنگسرای نیاوران ، تهران

پنجمین نمایشگاه فروش آثار چند نسل هنرمندان معاصر ایران – گالری لاله ، تهران -1394

نمایشگاه گروهی نقاشی وان میلیون – گالری ثالث، تهران -1395 

نمایشگاه گروهی نقاشی پنجمین دوره شاهنامه نگاری – گالری لاله ، تهران -1395

نمایشگاه گروهی تصویرسازی – گالری شیرین ، تهران -1395

نمایشگاه گروهی نقاشی شاعرانه ها، گذر از یک رویا – گالری لاله ، تهران -1395

نمایشگاه گروهی نقاشی یادگاری ها، – گالری ویستا ، تهران -1396

نمایشگاه گروهی چکش و طراحی – موزه طراحی ، تهران -1396

نمایشگاه گروهی طراحی به مثابه زیستن – خانه هنرمندان ، تهران -1396

هشتمین نمایشگاه فروش آثار چند نسل هنرمندان معاصر ایران – گالری لاله ، تهران -1397

نمایشگاه گروهی نقاشی گذر از دیوار – گالری فرشته ، تهران -1398

نمایشگاه گروهی نقاشی رویای درون – گالری هفت ثمر ، تهران -1398

نهمین نمایشگاه فروش آثار چند نسل هنرمندان معاصر ایران – گالری لاله ، تهران -1398

نهمین نمایشگاه فروش آثار چند نسل هنرمندان معاصر ایران – گالری لاله ، تهران -1398

نمایشگاه گروهی نقاشی سکو 99 – گالری شکوه، تهران -1399

نمایشگاه گروهی نقاشی خاتون خلعت پوش – گالری شیرین ، تهران -1399

 

نمایشگاه های خارجی

نمایشگاه کاریکاتور نیپون 1994 ، ژاپن

نمایشگاه بین‌المللی کاریکاتور آندورمدا 1994 ، ایتالیا

نمایشگاه بین‌المللی تصویرگری (BIB) 2001 – براتیسلاوا ، اسلواکی

نمایشگاه  تصویرگری (BAIJ) 2002 ، ژاپن

نمایشگاه بین‌المللی تصویرگری (BIB) 2003 – براتیسلاوا ، اسلواکی

نمایشگاه بین‌المللی تصویرگری (BIB) 2005 – براتیسلاوا ، اسلواکی

نمایشگاه تصویرگری ساتریکن 2006 ، لهستان

نمایشگاه  تصویرگری کتابخانه مونیخ 2009، آلمان

نمایشگاه بین‌المللی تصویرگری (BIB) 2007 – براتیسلاوا ، اسلواکی

نمایشگاه تصویرگری (CJ) 2009 ، کره جنوبی

نمایشگاه گروهی تصویرگران ایرانی در بولونیا 2009 ، ایتالیا

نمایشگاه تصویرگری کتابخانه توکیو 2009 ، ژاپن

نمایشگاه تصویرگری ساتریکن 2010 ، لهستان

نمایشگاه تصویرگری (BIB) 2011 – براتیسلاوا ، اسلواکی

نمایشگاه بین المللی تصویرگری بلونیا 2013- ایتالیا

نمایشگاه تصویرگری جشنواره رومی 2013- نروژ

نمایشگاه آثار تصویرگری هنرمندان معاصر، موزه ایتاباشی 2013- ژاپن

نمایشگاه تصویرگری جشنواره شارجه 2014

نمایشگاه گروهی تصویرگران ایرانی و گرجی 2014 ، گرجستان

نمایشگاه گروهی تصویرگران ایرانی 2014 ، کپنهاگ – دانمارک

نمایشگاه تصویرگری جشنواره شارجه-2015

نمایشگاه آثاربرگزیده پوستر زمین سبز- اکسپوی میلان-2015

نمایشگاه گروهی آثار تصویرگران ایرانی ، بلونیا 2017- ایتالیا